Sandvik Coromant 835.B-0801-A1-MF 1024 CoroReamer® 835 solid carbide reamer
Next
Sandvik Coromant 835.B-0700-A1-MF 1024 CoroReamer® 835 solid carbide reamer
Previous
Sandvik Coromant 835.B-0700-A1-MF 1024 CoroReamer® 835 solid carbide reamer
Previous
R 3 479,90
inc. vat
In stock
SKU
6267030
CoroReamer™ 835 solid carbide reamer
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroReamer™ 835 solid carbide reamer
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 98.8mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 19101/min |
| WT - Weight Of Item | 0.065kg |
| OAL - Overall Length | 100mm |
| OHX - Maximum Overhang | 62.8mm |
| LU - Usable Length | 64mm |
| L - Cutting Edge Length | 16mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.3mm |
| TG - Taper Gradient | 0 |
| DC - Cutting Diameter | 8mm |
| DN - Neck Diameter | 6.2mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 0deg |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 0mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.015mm |
| LCF - Chip Flute Length | 20.8mm |
| PHD - Premachined Hole Diameter | 7.8mm |
| PLGL - Plug Length | 1.2mm |
| ORDCODE | 835.B-0800-A1-MF 1024 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 13:15:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1024 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H7 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| NOF - Flute Count | 6 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DDHNL-27055-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DCRNR-22050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDJNR-27055-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDHNL-27055-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DSKNL-27050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DSDNN-00050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat
Write Your Own Review