Sandvik Coromant SCMT 12 04 04-MM 2035 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant SBEN 12 04 ZZ 3220 Auto FS insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SBEN 12 04 ZZ 3220 Auto FS insert for milling
Previous
R 269,10
inc. vat
In stock
SKU
5748861
Auto FS insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Auto FS insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6g |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.5mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.7mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 8deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 8mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.56mm |
| ORDCODE | SBEX 12 03 ZZ-11 HM |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 03:02:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SB1203ZZ_1 |
| Grade | HM |
| SUBSTRATE | HW |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review