Sandvik Coromant SCLCR 2020K 12 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant SCLCR 16 4D CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant SCLCR 16 4D CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Previous
R 1 875,65
inc. vat
In stock
SKU
5748709
CoroTurn® 107 shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 125mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.378kg |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 17.8mm |
| LSC - Clamping Length | 107.2mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 95deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 25mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| ORDCODE | SCLCR 2020K 09 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:49:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_CC09T3_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | CCMT 09 T3 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DWLNL-17090-08 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DWLNL-27050-06 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PSSNR-27042-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PSDNN-00050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat
Write Your Own Review