Sandvik Coromant SEKN 12 04 AZ 3020 Insert for milling
Next
Sandvik Coromant SEKN 12 04 AZ 2040 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SEKN 12 04 AZ 2040 Insert for milling
Previous
R 190,90
inc. vat
In stock
SKU
5749440
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.008kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| ORDCODE | SCMT 12 04 12-KR H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:04:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SC1204_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review