Sandvik Coromant SI-CTLHOR-08123 Top Lok boring bar for grooving
Next
Sandvik Coromant RAG123G09-32B CoroCut™ 1-2 boring bar for grooving
Previous
Sandvik Coromant RAG123G09-32B CoroCut™ 1-2 boring bar for grooving
Previous
R 3 896,20
inc. vat
In stock
SKU
5749322
Top Lok boring bar for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Top Lok boring bar for grooving
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 304.8mm |
| BD - Body Diameter | 25.4mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.1kg |
| OAL - Overall Length | 304.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63.5mm |
| LSC - Clamping Length | 241.3mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 34.95mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 53.51mm |
| WF - Functional Width | 17.4752mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 8.7376mm |
| H - Shank Height | 23.114mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 4.8mm |
| W1 - Insert Width | 4.953mm |
| ORDCODE | SI-CTLHOL-08123 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_S1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 23:25:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CL3R_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | TLG-3189R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review