Sandvik Coromant SL70-L123R65A-HP CoroCut™ 1-2 head for grooving
Next
Sandvik Coromant SL70-L123H15B190B-HP CoroCut™ 1-2 head for face grooving
Previous
Sandvik Coromant SL70-L123H15B190B-HP CoroCut™ 1-2 head for face grooving
Previous
R 7 537,10
inc. vat
In stock
SKU
5925550
CoroCut® 1-2 head for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 head for grooving
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 16.5mm |
| BD - Body Diameter | 70mm |
| TQ - Torque | 6.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 538g |
| OAL - Overall Length | 24.3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 9mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 125mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 71mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 7.49mm |
| CW - Cutting Width | 15mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 65mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 500mm |
| WSC - Clamping Width | 70mm |
| ORDCODE | SL70-R123R65A-HP |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDS_C0700_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 7 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-25 08:30:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCR1_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123R1-1500-0010-GR |
| SSC - Insert Seat Size Code | R |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review