Sandvik Coromant SMALR 08C 3-X CoroCut™ XS shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant SMALL 1212K 3 CoroCut™ XS shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant SMALL 1212K 3 CoroCut™ XS shank tool for parting & grooving
Previous
R 1 668,65
inc. vat
In stock
SKU
5750021
CoroCut® XS shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® XS shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 125mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.268kg |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 27mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 16mm |
| HF - Functional Height | 16mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| H - Shank Height | 16mm |
| B - Shank Width | 16mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 8.5mm |
| ORDCODE | SMALL 1616K 3 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A1616_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:52:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CE3_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | MACL 3 200-N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNMM 25 07 24-HR 4215 T-Max™ P insert for turningR 1 071,80 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMM 25 07 24-MR 4215 T-Max™ P insert for turningR 1 071,80 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMM 25 09 32-HR 4215 T-Max™ P insert for turningR 1 212,10 inc. vat
Write Your Own Review