Sandvik Coromant SNGN120412E 6065 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNGN120408T01020 670 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNGN120408T01020 670 T-Max™ insert for turning
Previous
R 435,85
inc. vat
Out of stock
SKU
5749631
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.9mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| BN - Face Land Width | 0.25mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| ORDCODE | SNGN120408T02520 6090 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 18:54:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1204_1 |
| Grade | 6090 |
| SUBSTRATE | CN |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review