Sandvik Coromant SNGN150708T01020 650 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant SEKR 12 03 AZ-WM 235 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SEKR 12 03 AZ-WM 235 Insert for milling
Previous
R 257,60
inc. vat
In stock
SKU
5749682
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.5875mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.1mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| BN - Face Land Width | 1.5mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | SNGN120716T15015 650 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:06:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1207_1 |
| Grade | 650 |
| SUBSTRATE | CM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review