Sandvik Coromant SEGN 12 03 08 H10 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant SEER 12 04 AZ-WL 235 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SEER 12 04 AZ-WL 235 Insert for milling
Previous
R 139,15
inc. vat
In stock
SKU
5749570
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.725mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.525mm |
| ORDCODE | SNMG 09 03 08-MF 235 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN0903_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review