Sandvik Coromant SNMG 12 04 04-QF 5015 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNMG 12 04 08-MF 5015 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNMG 12 04 08-MF 5015 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 469,20
inc. vat
In stock
SKU
5750225
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 26.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.925mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 18.25mm |
| L - Cutting Edge Length | 19.05mm |
| ORDCODE | SNMG 19 06 08-MR 235 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:10:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1906_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-391.02-40 185 Coromant Capto™ reduction adaptorR 7 588,85 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.02-50 200 Coromant Capto™ reduction adaptorR 9 942,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.02-63 200 Coromant Capto™ reduction adaptorR 11 048,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.02-50 185 Coromant Capto™ reduction adaptorR 9 691,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.02-40 155 Coromant Capto™ reduction adaptorR 8 625,00 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.02-40 200 Coromant Capto™ reduction adaptorR 9 942,90 inc. vat
Write Your Own Review