Sandvik Coromant SNMG 19 06 16-HM 4305 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNMG 15 06 12-PM 4305 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNMG 15 06 12-PM 4305 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 535,90
inc. vat
In stock
SKU
6707451
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 27.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.925mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 17.85mm |
| L - Cutting Edge Length | 19.05mm |
| ORDCODE | SNMG 19 06 12-HM 4305 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 21:35:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1906_1 |
| Grade | 4305 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | HM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A415-16T08-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 5 637,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-25EH25-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 7 397,95 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-13T08-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 5 072,65 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-19T10-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 6 482,55 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-25EH25-05M CoroMill™ 415 face milling cutterR 6 764,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A415-25T12-05H CoroMill™ 415 face milling cutterR 7 046,05 inc. vat
Write Your Own Review