Sandvik Coromant SNMM 15 06 12-QR 4335 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNMM 12 04 16-QR 4335 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNMM 12 04 16-QR 4335 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 382,95
inc. vat
In stock
SKU
7081034
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 16g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.35mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.075mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.875mm |
| ORDCODE | SNMM 15 06 08-QR 4335 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 12:35:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1506_1 |
| Grade | 4335 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | QR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review