Sandvik Coromant SNMM 19 06 24-QR 235 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNMM 25 07 32-HR 4215 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNMM 25 07 32-HR 4215 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 930,35
inc. vat
In stock
SKU
5750839
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 63g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25.4mm |
| RE - Corner Radius | 2.38125mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 9.119mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 23mm |
| L - Cutting Edge Length | 25.4mm |
| ORDCODE | SNMM 25 07 24-MR 2035 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 09:04:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN2507_1 |
| Grade | 2035 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review