Sandvik Coromant SNMG 19 06 16-MR 2035 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNMG 19 06 16-KM 3210 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNMG 19 06 16-KM 3210 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 209,30
inc. vat
In stock
SKU
5750781
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.85mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.3mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 75deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.6mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 9mm |
| KCH - Corner Chamfer | 37deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.8mm |
| ORDCODE | SPKN 12 03 ED L H13A |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 03:13:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SP1203ED_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RAG151.32-D16-30 T-Max™ Q-Cut boring bar for groovingR 4 134,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG151.32-D16-25 T-Max™ Q-Cut boring bar for groovingR 4 134,25 inc. vat
Write Your Own Review