Sandvik Coromant SPUN 09 03 04 H13A T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant SPKN 15 04 ED R 3020 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SPKN 15 04 ED R 3020 Insert for milling
Previous
R 107,07
inc. vat
Out of stock
SKU
5751091
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9.125mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.525mm |
| ORDCODE | SPUN 09 03 04 H1P |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 10:48:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SP0903_1 |
| Grade | H1P |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PUN |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review