Sandvik Coromant SPUN 12 03 04 3225 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant WPMT 04 02 04-KF 3210 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant WPMT 04 02 04-KF 3210 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
R 148,35
inc. vat
In stock
SKU
6868397
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.725mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.525mm |
| ORDCODE | SPUN 09 03 08 3225 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:17:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SP0903_1 |
| Grade | 3225 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PUN |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNGA120416S01525H 7115 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120412S01520HWG 7115 T-Max™ P insert for turningR 2 574,85 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120412S01525H 7115 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGX1204L025-18HXA 7115 T-Max™ P insert for turningR 2 909,50 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120412S01520HWH 7115 T-Max™ P insert for turningR 2 574,85 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120412S02030H 7115 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat
Write Your Own Review