Sandvik Coromant TCEX 09 02 01L-F 1125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCEX 09 02 00R-F 1025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCEX 09 02 00R-F 1025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 303,60
inc. vat
Out of stock
SKU
5752164
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5.55625mm |
| RE - Corner Radius | 0.1mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9.27mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.624mm |
| ORDCODE | TCEX 09 02 01L-F 1025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 10:18:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC0902_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27050-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNR-27055-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27055-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27055-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PCLNR-27050-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PCLNR-27050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat
Write Your Own Review