Sandvik Coromant TCEX 09 02 02L-F 1125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCEX 11 03 02L-F 1125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCEX 11 03 02L-F 1125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 316,25
inc. vat
Out of stock
SKU
5752272
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.54mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 92deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.52mm |
| ORDCODE | TCEX 11 03 02L-F 5015 |
| CHANGEDATE | 2022-04-20 17:07:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC1103_1 |
| Grade | 5015 |
| SUBSTRATE | HT |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNMG 25 09 24-MR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 202,90 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMG 25 09 24-MR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 202,90 inc. vat
Write Your Own Review