Sandvik Coromant TCGW110204S01020F 7025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCGW110204S01020F 7015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCGW110204S01020F 7015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 271,40
inc. vat
Out of stock
SKU
5752107
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.9g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.1mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.64mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| ORDCODE | TCGT 11 03 01-UM 5015 |
| CHANGEDATE | 2022-04-20 17:06:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC1103_1 |
| Grade | 5015 |
| SUBSTRATE | HT |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review