Sandvik Coromant VBGW160404S01530F 7015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCGW11T312S01530F 7015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCGW11T312S01530F 7015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 1 485,80
inc. vat
In stock
SKU
6155501
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5.55625mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 1.8mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.624mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 30deg |
| ORDCODE | TCGW090204S01030F 7015 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:45:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC0902_1 |
| Grade | 7015 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 392.R8.05-22 020 R8 (Bridgeport) to arbor adaptorR 2 567,95 inc. vat
Write Your Own Review