Sandvik Coromant TCGW110308S01020F 7115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCGW090204S01020F 7115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCGW090204S01020F 7115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 1 420,25
inc. vat
In stock
SKU
7106092
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.8mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | TCGW110304S01020F 7115 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:33:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC1103_1 |
| Grade | 7115 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-STFCL-25-11-B1 CoroTurn™ 107 head for turningR 4 606,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-STFCL-20-11-B1 CoroTurn™ 107 head for turningR 4 403,35 inc. vat
Write Your Own Review