Sandvik Coromant TCGX 16 T3 04-AL H10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 11 03 04-PF 1515 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 11 03 04-PF 1515 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 311,65
inc. vat
In stock
SKU
5752490
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.24mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.34mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 91deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.5mm |
| ORDCODE | TCGX 11 03 04L-WK 1125 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:24:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC1103_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WK |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review