Sandvik Coromant TCMT 16 T3 04-PM 1525 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 16 T3 04-PM 1515 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 16 T3 04-PM 1515 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 140,30
inc. vat
In stock
SKU
5752705
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5.55625mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.57mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.624mm |
| ORDCODE | TCMT 09 02 08-PM 1525 |
| CHANGEDATE | 2022-03-28 15:14:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC0902_1 |
| Grade | 1525 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C3-391.01-32 080A Coromant Capto™ extension adaptorR 5 314,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-391.01-32 035 Coromant Capto™ extension adaptorR 5 314,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-391.01-32 060A Coromant Capto™ extension adaptorR 5 314,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-391.14-16 045 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 5 553,35 inc. vat
Write Your Own Review