Sandvik Coromant TCMT 11 02 08-UR 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 09 02 08-KM 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 09 02 08-KM 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 184,00
inc. vat
In stock
SKU
6868286
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.34mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| ORDCODE | TCMT 11 02 04-UF 3225 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 21:40:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC1102_1 |
| Grade | 3225 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-32RF-20 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptorR 3 574,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32R151.21-20-20 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 124,05 inc. vat
Write Your Own Review