Sandvik Coromant TCMT 11 02 08-UF 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 11 02 02-UF 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 11 02 02-UF 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 190,90
inc. vat
In stock
SKU
7080743
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.34mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| ORDCODE | TCMT 11 02 04-UF 4335 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 21:47:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC1102_1 |
| Grade | 4335 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant EH16-A16-SH-130 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 11 731,15 inc. vat -
Sandvik Coromant AEH10-A10-SH-100 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 10 452,35 inc. vat -
Sandvik Coromant EH25-A25-SH-185 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 14 510,70 inc. vat -
Sandvik Coromant EH12-A12-SH-110 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 10 452,35 inc. vat -
Sandvik Coromant EH20-A20-SH-160 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 13 083,55 inc. vat -
Sandvik Coromant AEH12-A12-SH-120 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 10 452,35 inc. vat
Write Your Own Review