Sandvik Coromant TCMT 16 T3 08-PM 5015 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 16 T3 08-MR 2035 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 16 T3 08-MR 2035 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 209,30
inc. vat
In stock
SKU
5752598
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.2978mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| ORDCODE | TCMT 16 T3 12-MM 2025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:24:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC16T3_1 |
| Grade | 2025 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SDJCL 103C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCR 062C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 1212K 07-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 2525M 11 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 2020K 11 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 875,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SDJCL 1212F 07 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review