Sandvik Coromant TCMW110204FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMW110308FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMW110308FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 1 049,95
inc. vat
In stock
SKU
5752867
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.9g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5.55625mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 3mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.624mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| ORDCODE | TCMW090204S01020E CB20 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:26:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC0902_1 |
| Grade | CB20 |
| SUBSTRATE | BL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review