Sandvik Coromant TLT-3L 1125 Top Lok insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant TLT-2R 1125 Top Lok insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant TLT-2R 1125 Top Lok insert for thread turning
Previous
R 541,65
inc. vat
Out of stock
SKU
5753594
Top Lok insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Top Lok insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 18.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 10deg |
| RE - Corner Radius | 0.102mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| W1 - Insert Width | 3.81mm |
| TPN - Minimum Thread Pitch | 0.7mm |
| TPX - Maximum Thread Pitch | 3.5mm |
| TPIN - Minimum Threads Per Inch | 7 |
| TPIX - Maximum Threads Per Inch | 36 |
| HA - Theoretical Thread Height | 3.3mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 1.91mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 0mm |
| ORDCODE | TLT-2R 2135 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 11:03:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 5 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 2 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CL2R_1 |
| Grade | 2135 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | VP60 |
| TPT - Thread Profile Type | P |
| TTP - Thread Type | EXT_INT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| NT - Tooth Count | 1 |
Write Your Own Review