Sandvik Coromant TNMG 16 04 08-SMC 1115 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant WNMG 08 04 12-SMC 1115 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant WNMG 08 04 12-SMC 1115 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 204,70
inc. vat
Out of stock
SKU
6198232
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 16.0978mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| ORDCODE | TNMG 16 04 04-SMC 1115 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 10:32:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TN1604_1 |
| Grade | 1115 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SMC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant VNGA160404S01030A 7025 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat -
Sandvik Coromant VCMW160408FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 673,75 inc. vat -
Sandvik Coromant VCMW160412FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 726,65 inc. vat -
Sandvik Coromant VNGA160404S01030A 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat
Write Your Own Review