Sandvik Coromant TNMG 16 04 08-QM 1115 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant TNMG 16 04 08-QM H13A T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TNMG 16 04 08-QM H13A T-Max™ P insert for turning
Previous
R 204,70
inc. vat
In stock
SKU
5754089
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.6978mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| ORDCODE | TNMG 16 04 08-QM 1105 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:34:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TN1604_1 |
| Grade | 1105 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | QM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D1650L20-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 095,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1600C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1650L20-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 338,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1700C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1650L20-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 470,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1650L20-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat
Write Your Own Review