Sandvik Coromant TPKN 22 04 PD R HM Insert for milling
Next
Sandvik Coromant TPKN 22 04 PD R 4240 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant TPKN 22 04 PD R 4240 Insert for milling
Previous
R 261,05
inc. vat
In stock
SKU
5755065
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 18mm |
| L - Cutting Edge Length | 21.997mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.4mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 18mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.4mm |
| ORDCODE | TPKN 22 04 PD R 530 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 03:41:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP2204PD_1 |
| Grade | 530 |
| SUBSTRATE | HT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D5200L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 14 794,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2800L32-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2800L32-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5200L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 222,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4300L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 038,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5200L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 865,05 inc. vat
Write Your Own Review