Sandvik Coromant TPKN 22 04 PD R 4230 Insert for milling
Next
Sandvik Coromant TPKN 22 04 PD R 3040 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant TPKN 22 04 PD R 3040 Insert for milling
Previous
R 415,15
inc. vat
In stock
SKU
5755055
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 12.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 18mm |
| L - Cutting Edge Length | 21.997mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.2mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 18mm |
| KCH - Corner Chamfer | 44deg |
| ORDCODE | TPKR 22 04 PD R-WH 4230 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:44:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP2204PD_1 |
| Grade | 4230 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A04F-STFCR 1.2-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 734,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A08M-SDUCR 2 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08M-SDUCL 2 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A04F-STFCL 1.2-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 734,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A08K-STFPR 06 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A04F-STFCR 1.2 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 723,20 inc. vat
Write Your Own Review