Sandvik Coromant TPMT 11 03 04-KF 3225 CoroTurn™ 111 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TPMT 09 02 04-KF 3225 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TPMT 09 02 04-KF 3225 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
R 162,15
inc. vat
In stock
SKU
6868377
CoroTurn® 111 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 111 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5.55625mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9.0987mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.624mm |
| ORDCODE | TPMT 09 02 08-KM 3225 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 21:41:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP0902_1 |
| Grade | 3225 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-391.14-32 100 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 460,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PRSCR-55080-20 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-390.410-125 120 HSK to Coromant Capto™ adaptorR 14 234,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-390.410-100 110A HSK to Coromant Capto™ adaptorR 10 264,90 inc. vat
Write Your Own Review