Sandvik Coromant TPMT 22 04 08-UM 1025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TPUN 11 03 04 H13A T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TPUN 11 03 04 H13A T-Max™ insert for turning
Previous
R 114,08
inc. vat
In stock
SKU
5755337
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.5985mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| ORDCODE | TPUN 11 03 04 2025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:46:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP1103_1 |
| Grade | 2025 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PUN |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review