Sandvik Coromant TPUN 11 03 04 H1P T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant TPUN 11 03 08 2025 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TPUN 11 03 08 2025 T-Max™ insert for turning
Previous
R 1 881,40
inc. vat
In stock
SKU
5755328
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.002kg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.7mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| ORDCODE | TPUN110304FP CD10 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:46:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP1103_1 |
| Grade | CD10 |
| SUBSTRATE | DP |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | FP |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D2900L32-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2900L32-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2900C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2900L32-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat
Write Your Own Review