Sandvik Coromant TR-DC1308-F 1115 CoroTurn™ TR insert for turning
Next
Sandvik Coromant TR-DC1308-F 1105 CoroTurn™ TR insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TR-DC1308-F 1105 CoroTurn™ TR insert for turning
Previous
R 258,75
inc. vat
In stock
SKU
5755184
CoroTurn® TR insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® TR insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 8.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 11mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 5.525mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.7mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.8mm |
| L - Cutting Edge Length | 13mm |
| ORDCODE | TR-DC1312-M 1125 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:45:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TD13_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review