Sandvik Coromant TR-V13VBN 16D CoroTurn™ TR shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant TR-V13JBL 2525M CoroTurn™ TR shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant TR-V13JBL 2525M CoroTurn™ TR shank tool for turning
Previous
R 2 226,40
inc. vat
Out of stock
SKU
5755392
CoroTurn® TR shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® TR shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 114.3mm |
| TQ - Torque | 2Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.277kg |
| OAL - Overall Length | 114.3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 30.3mm |
| LSC - Clamping Length | 84mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 72.5deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 70deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 10mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.525mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| ORDCODE | TR-V13VBN 12B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:58:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TH13_1 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | TR-VB1308 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review