Sandvik Coromant TR-DC1304S01020F 7025 CoroTurn™ TR insert for turning
Next
Sandvik Coromant TR-VB1302-F 1125 CoroTurn™ TR insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TR-VB1302-F 1125 CoroTurn™ TR insert for turning
Previous
R 270,25
inc. vat
In stock
SKU
5782732
CoroTurn® TR insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® TR insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8mm |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| Insert Thickness | 4.525mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 12.8mm |
| L - Cutting Edge Length | 13mm |
| ORDCODE | TR-VB1302-F H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:19:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TH13_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review