Sandvik Coromant VBMT 11 02 04-UF 1525 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VBMT 11 02 04-UF H13A CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VBMT 11 02 04-UF H13A CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 274,85
inc. vat
In stock
SKU
5755487
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.6709mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.0709mm |
| ORDCODE | VBMT 11 02 04-UF 1125 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:47:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VB1102_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-PCRNR-35065-16HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCRNL-35065-16HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCLNR-45065-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCLNL-45065-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCRNR-35065-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCRNL-35065-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat
Write Your Own Review