Sandvik Coromant VBMT 16 04 08-MF 2025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VBMT 11 03 08-PF 1515 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VBMT 11 03 08-PF 1515 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 303,60
inc. vat
In stock
SKU
5755701
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 9.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 16.2063mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| ORDCODE | VBMT 16 04 04-KM 3210 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:49:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VB1604_1 |
| Grade | 3210 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 935-C6-EF20-075 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935R 16 478,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 935-C6-EF25-105 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935R 16 478,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 935-C4-EF20-090 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935R 14 979,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 935-C8-EF20-075 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935R 22 471,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 935-C8-EF25-090 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935R 22 471,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 935-C5-EF20-090 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935R 14 979,90 inc. vat
Write Your Own Review