Sandvik Coromant VBMT 16 04 08-MM 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VBMT 16 04 08-MF 2025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VBMT 16 04 08-MF 2025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 276,00
inc. vat
In stock
SKU
5755707
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 9.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 16.2063mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| ORDCODE | VBMT 16 04 04-UR 235 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:49:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VB1604_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 392.55EH-30 20 049 MAS-BT 403 to Coromant EH adaptorR 7 503,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55EH-30 16 052 MAS-BT 403 to Coromant EH adaptorR 6 820,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55EH-30 12 046 MAS-BT 403 to Coromant EH adaptorR 5 798,30 inc. vat
Write Your Own Review