Sandvik Coromant VCMT 11 03 04-PM 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VBMT 16 04 08-PM 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VBMT 16 04 08-PM 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 315,10
inc. vat
In stock
SKU
7080721
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.007kg |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.4063mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| ORDCODE | VBMT 16 04 12-PM 4335 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:25:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VB1604_1 |
| Grade | 4335 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RAG123J051-32B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 8 097,15 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG123K13-50B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 8 097,15 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG123J08-25B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 4 548,25 inc. vat
Write Your Own Review