Sandvik Coromant VCMW160408FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VCMW110204FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VCMW110204FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 2 673,75
inc. vat
Out of stock
SKU
6257292
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 8.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 4.4mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| ORDCODE | VCMW160404FP CD05 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:54:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VC1604_1 |
| Grade | CD05 |
| SUBSTRATE | DP |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | FP |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SRACR 16 3D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRACR 16 4D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRACL 20 4D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 638,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRACR 16 2D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat
Write Your Own Review