Sandvik Coromant VL80-NC3000-60 Cylindrical shank with flats to VL adaptor
Next
Sandvik Coromant C8-391.02-63 080B Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
Sandvik Coromant C8-391.02-63 080B Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
R 14 120,85
inc. vat
Out of stock
SKU
6764221
Cylindrical shank with flats to VL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank with flats to VL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 12mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 12mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 170Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.822kg |
| OAL - Overall Length | 132mm |
| OHX - Maximum Overhang | 12mm |
| LSC - Clamping Length | 120mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| H - Shank Height | 47mm |
| LPR - Protruding Length | 12mm |
| ORDCODE | VL80-NC3000-50 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_G5000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_VLS01_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-01 09:32:00.000 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review