Sandvik Coromant VNGA160408S01525H 7105 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant WNGA080412S01525H 7105 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant WNGA080412S01525H 7105 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 2 237,90
inc. vat
In stock
SKU
7190839
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| BN - Face Land Width | 0.15mm |
| GB - Face Land Angle | 25deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | VNGA160404S01525H 7105 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 10:33:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VN1604_1 |
| Grade | 7105 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DNI-MS60A-I-HS Driven tool holder for Mori Seiki machinesR 137 089,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DNI-MS60A-E-HS Driven tool holder for Mori Seiki machinesR 105 455,00 inc. vat
Write Your Own Review