Sandvik Coromant VNMG 16 04 08-KM 3005 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant VNMG 16 04 08-QM 2025 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VNMG 16 04 08-QM 2025 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 386,40
inc. vat
In stock
SKU
5756073
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.8063mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| ORDCODE | VNMG 16 04 08-PF 5015 |
| CHANGEDATE | 2022-04-20 17:07:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VN1604_1 |
| Grade | 5015 |
| SUBSTRATE | HT |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A880-D1437LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 408,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1437LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 790,45 inc. vat
Write Your Own Review