Sandvik Coromant CCMT 09 T3 08-MF S05F CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TNGA160412S01525H 7115 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TNGA160412S01525H 7115 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 3 034,85
inc. vat
In stock
SKU
7190878
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.58mm |
| L - Cutting Edge Length | 6.5155mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 95deg |
| BN - Face Land Width | 0.15mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.45mm |
| ORDCODE | WNGA060404S01520HWH 7115 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 11:51:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | W |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_WN0604_1 |
| Grade | 7115 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA200-038R19-13M CoroMill™ 200 face milling cutterR 8 743,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA200-038R19-13L CoroMill™ 200 face milling cutterR 8 132,80 inc. vat
Write Your Own Review