Sandvik Coromant WNMG 08 04 04-PF 1515 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant WNMG 08 04 04-WF 1515 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant WNMG 08 04 04-WF 1515 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 269,10
inc. vat
In stock
SKU
5756655
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.2873mm |
| L - Cutting Edge Length | 8.6873mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 95deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.45mm |
| ORDCODE | WNMG 08 04 04-WF 1525 |
| CHANGEDATE | 2022-03-28 15:39:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | W |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_WN0804_1 |
| Grade | 1525 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DS20-D3800L40-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 12 530,40 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3800L40-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 658,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3800L40-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 910,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3700L40-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 910,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3800L40-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 913,70 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3700L40-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 913,70 inc. vat
Write Your Own Review