Sandvik Coromant 150.23 0635 32E 670 T-Max™ insert for profiling
Next
Sandvik Coromant 150.23 0635 08E 670 T-Max™ insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant 150.23 0635 08E 670 T-Max™ insert for grooving
Previous
R 1 411,05
inc. vat
In stock
SKU
5757134
T-Max® insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.6g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| CW - Cutting Width | 6.35mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.025mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.025mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.787mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.787mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.1mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.1mm |
| ORDCODE | 150.23 0635 08T01020670 |
| CHANGEDATE | 2022-09-21 11:41:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CA3_1 |
| Grade | 670 |
| SUBSTRATE | CR |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | T |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review